Töötoad

AHHAA töötoad on mõeldud nii suurtele kui ka väikestele, kes tahavad midagi uut õppida ja oma kätega meisterdada.

Ühte töötuppa mahub kuni 30 inimest ning olenevalt osalejate usinusest kestab see enamasti mitte rohkem kui 45 minutit. Iga päev viime Tartu keskuses läbi mitu töötuba ning nendes osalemine on tavakülastajale tasuta (ettetellitud gruppidele lisatasu eest).

Avalikud (s.t. üksikkülastajatele avatud, mitte gruppide poolt broneeritud) töötoad toimuvad vastavalt võimalusele: iga päev on vähemalt üks töötuba, kuhu saab ise registreeruda ja mis toimub giidi poolt määratud keeles. Töötoa läbiviimise keel(ed) on kirjas ka registreerimistahvlil. NB! AHHAA ei garanteeri vabade kohtade olemasolu suure külastajate arvuga päevadel.


Töötubade programm AHHAA pealehel täpsustub igapäevaselt. Juhime tähelepanu asjaolule, et programm võib päeva jooksul muutuda ning kõige täpsemat infot kava kohta saab AHHAA kassast (tel. 745 6789).

NB! Iga töötoa juures oleme välja toonud osalejate vanuse alampiiri ning soovitatava vanuse. Lastel, kes on alampiirist vanemad, ent soovitatavast vanusest nooremad, võib töötoas iseseisvalt hakkama saamine pisut keeruline olla, mistõttu soovitame neil töötoas osaleda koos vanema saatjaga, kes neid vajadusel abistada ja juhendada saaksid.


NB! Grupi poolt ette tellitud töötoas peab osalema minimaalselt 10 inimest. Reegel kehtib ka siis, kui tellitakse rohkem kui üks töötuba. Töötuba/töötoad tuleb broneerida vähemalt 7 päeva enne soovitud aega. Loe lisa tellimisinfo leheküljelt.


Näituse "Ahhaa,inimkehad!" töötoad

Koos uue anatoomiateemalise näitusega jõuavad AHHAAsse ka uued töötoad! Töötube viiakse läbi kuni näituse lahtiolekuajal (06.05-05.11). Palume sellega arvestada ka näituse eritöötubade tellimisel.


UUS! Kofeiinikristallid

Miks kohv ja energiajoogid meid erksaks teevad? Kui palju kofeiini võib inimene päevas tarbida (ja mis juhtub siis, kui seda liiga palju tarbida)? Miks on olemas kofeiinitabletid ja mis neis peale kofeiini veel sisaldub? Miks tablettidesse üldse veel muid aineid pannakse? Tule ja püüa välja nuputada, kuidas pisikesest kofeiinitabletist puhas kofeiin kätte saada!

10-25 inimest
Soovitame alates 12. eluaastast


UUS! Ensüümid? Mis need veel on?

Selleks, et kaks molekuli omavahel reageeriksid, peavad nad kokku põrkama. See aga nõuab piisavalt suurt energiahulka. Kui molekulid ise põrkuda „ei viitsi“, tulevad appi katalüsaatorid, mis reaktsiooni kiirendavad. Ühed sellised katalüsaatorid on ensüümid. Kus neid leidub ja miks ensüüme vaja on? Millist ülesannet täidab meie rakkudes ensüüm nimega katalaas? 

10-25 inimest
Soovitame alates 10. eluaastastUUS! Veri rõhu all

Kas süda on tegelikult südamekujuline? Kas keegi on ka päriselt sinivereline? Mitu vereringet on inimesel? Ning miks on vaja vererõhku mõõta ja kuidas see üldse käib? Tule ja uuri vererõhuaparaati ja stetoskoopi ning katseta neid ka ise!

10-25 inimest
Soovitame alates 10. eluaastast

AHHAA põhitöötoad

UUS! 1. Kapsakeemia

Kas sina tead, mis asi on indikaator ja milleks seda kasutatakse? Kas indikaatorit saab teha ka mõnest käepärasest vahendist – näiteks täiesti tavalisest kapsast? Mis vahe on alusel ja happel ning miks kõik need teadmised meile vajalikud on? Just seda saad teada meie töötoas!

10-25 inimest
Soovitame alates
 10. eluaastast


2. Seebilabor

Meid ümbritsevad seebid, šampoonid, pesupulbrid jne. Kuidas nad kõik toimivad? Sukeldume üheskoos seebikeemia salapärasesse ja esmapilgul segasena paistvasse maailma. Arutleme, miks mullide puhumiseks veele seepi peab lisama ning uurime, kuidas vanasti kodus ise seepi tehti. Avastusretke aitab nauditavaks muuta seebimassist seebile lisatav aroom. Muuseas, kas tead, kuidas me lõhnu tunneme? Kõige lõpuks teeme ka ise vahutavat ja hästi lõhnavat seepi!

Grupi suurus on 10-25 inimest, töötuba kestab 45-60 minutit
Vanuse alampiir 5 a, soovitame alates 9. eluaastast

3. Operatsioon "Silm"

Kas sa teadsid, et kõik piraadid ei kandnudki silmaklappi ainult puuduva nägemiselundi varjamiseks? Saades aru, et silm vajab ereda valguse käest pimedasse sattumisel mõningast kohanemisaega, kasutasid mereröövlid klappe tihti hoopis selleks, et hoida ühte silma pimedas juhuks, kui tuli vajadus kiirelt hämarast laeva allosast midagi üles leida.

Töötoas saad teada, kuidas töötavad meie silmad, kellel on maailma kõige suurem silm ning muud põnevat silmade ja nägemismeele kohta. Lisaks saad kontrollida, kui kindlalt hoiab sinu käsi skalpelli silma lahates.

Töötuba toetab Rakvere Lihakombinaat

Grupi suurus on 10-25 inimest, töötuba kestab 45 minutit
Vanuse alampiir 10 a, soovitame alates 10. eluaastast

4. CSI: DNA eraldamine

DNA on nagu retsept, mis sisaldab kogu vajalikku informatsiooni selle kohta, missugused me välja nägema peaksime – meie juuksed, silmad, nina ning isegi aju. Kõikidel elusolenditel on DNA – nii loomadel kui ka taimedel ning me oleme kõik oma geneetilise materjali poolest nendega mingil määral sarnased. Kumma DNA on meile lähedasem – banaani või sääse oma? CSI: DNA eraldamise laboris saad katsetada omaenese rakkudest pärilikkusaine eraldamist, näha oma silmaga DNA-d ning soovi korral oma katsetulemuse ka koju kaasa võtta!

Grupi suurus on 10-25 inimest, töötuba kestab 30 minutit
Vanuse alampiir 7 a, soovitame alates 10. eluaastast

5. Šokolaadilabor

Saa osa šokolaadi värvikast ajaloost ning tutvu selle suurepärase maiustuse koostisosade ja valmistamise saladustega. Lisaks on sul harukordne võimalus ise valmistada ja maitsta kõige ehedamat, taevalikku naudingut pakkuvat šokolaadi!

Töötuba toetab Kalev.

Grupi suurus on 10-25 inimest, töötuba kestab 45 minutit
Vanuse alampiir 5 a, soovitame alates 7. eluaastast

6. Limonatoorium

Millal valmistati esimene karastusjook? Miks tekivad limonaadi sees mullid? Mis toimub limonaaditehases? Selles kihisevas töötoas kergitatakse saladuseloor limonaadi ajaloolt, arvutatakse välja, palju on limonaadis suhkrut ja tehakse kindlaks selle mullitava joogi täpne koostis. Ning loomulikult tehakse ka päris limonaadi!

Töötuba toetab A. le Coq Tartu Õlletehas

Grupi suurus on 10-15 inimest, töötuba kestab 45 minutit
Vanuse alampiir 4a, soovitame alates 7. eluaastast


JÄLJERAJA töötoad

JÄLJERADA on AHHAA projekt, mille eesmärk on keskusekülastajate keskkonnateadlikkuse tõstmine – eriti just lihtsate, igapäevaste asjade kaudu, mida me küll teame, aga millele me pidevalt tähelepanu ei pööra. Projekti raames on valminud kolm erinevat õpperada ning välja on töötatud nutikad keskkonnateemalised töötoad.

JÄLJERADA valmis koostöös Keskkonnainvesteeringute Keskusega.

1. Targalt soojaks!

Uuri AHHAA töötoas välja, kuidas maju soojustatakse ning pane proovile oma majanduslik mõtlemine ja ehitusalased teadmised. Siin saad minna mängult ehituspoodi, "osta" sealt vajalikud materjalid ja küttekehaga varustatud mängumaja soojustada. Tulemust vaatame termokaamera abil.

Grupi suurus on 10-25 inimest, töötuba kestab 60 minutit
Vanuse alampiir 10 a, soovitame alates 10. eluaastast2. Roheline ring

Miks jäätmete sorteerimine vajalik on? Kuidas neid üldse sorteerida? Mis jäätmetest pärast edasi saab? Kuidas olla tark tarbija? Tule töötuppa ja uuri välja ning pane ühtlasi proovile oma jäätmete sorteerimise teemalised teadmised ja oskused.

Grupi suurus on 10-25 inimest, töötuba kestab 45 minutit
Vanuse alampiir 7 a, soovitame alates 7. eluaastast