AHHAA uuel näitusel kohtub vingete eksponaatide tuumik päris tuumateadusega! Keeruta ennast oravarattas ja inimgüroskoobil ning uuri, kuidas CERNis maailma parimaid osakesi põrgatatakse.

Koguperenäitus „Ahhaa, teaduse tuum!“ ootab sind 22. märtsini 2020.

Meie uus näitus koosneb lausa kahest erinevast osast!

  • Esiteks on siin eksponaadid, mida me juba ammu oleme soovinud AHHAAs näha ning millega saab igatmoodi järele proovida, kuidas elekter ikkagi masinasse sisse saab ja mida sellega peale hakata.  Näitame, kuidas suured masinad, nagu CERNi Suur Osakeste Põrguti üldse töötada saavad. Sinu ees on ka inimgüroskoop, päris inimesele sobilik oravaratas ja magneetilised kujud. Samuti mitmed klassikalised elektrotehnikaeksponaadid, millega saab igatmoodi järele proovida, kuidas elekter ikkagi masinasse sisse saab ja mida sellega peale hakata. Ka kõige väiksemad AHHAA külastajad saavad ise katsetada!
  • Lisaks saad uurida, millega tegelevad teadlased Euroopa Tuumauuringute Keskuses (CERNis). Juba järgmisel aastal peaks ka Eesti CERNi liikmeks saama, nii et igati sobiv aeg on tulla AHHAAsse uurima, mis asi on veidra nimega teadusharu osakestefüüsika.

Osakestefüüsika tegeleb universumi kõige väiksemate ehitusklotsidega (aga tihti kõige suuremate energiatega). Osakestefüüsika on maailma palju muutnud, aga tihti kulub aastakümneid, et teadusavastus otseselt meie igapäevaellu jõuaks. Näiteks gammakiirguse avastamine andis meile röntgeni ja hiljem veelgi keerukamad meditsiiniskännerid (näiteks kompuutertomograafia). 1970ndatel leiutatud puutetundlikud ekraanid eksperimendiaparatuuri juhtimiseks on tänapäevaks muutunud nutitelefonideks. Eks siis paarikümne aasta pärast näeme, mida on meile andnud hiljuti avastatud Higgsi boson!

Sissepääs näitusele AHHAA majapiletiga.

Näitus on avatud 22. märtsini 2020

Tagasi
Kasutame küpsiseid. Selge!