21. detsembri õhtul "kohtuvad" taevas Päikesesüsteemi suurimad planeedid Jupiter ja Saturn. Sellist haruldast taevanähtust nimetatakse suureks ühenduseks ning eelmine kord olid kaks hiidplaneeti üksteisele nii lähedal 1623. aastal! 

21. detsembri õhtul saavad Päikesesüsteemi kaks suurimat planeeti Jupiter ja Saturn taevavõlvil kokku. Seda küll ainult Maa pealt vaadates, sest tegelikult lahutab neid planeete sel hetkel ikkagi ligi viiekordne Maa ja Päikese vahekaugus. Sellist taevanähtust nimetatakse suureks ühenduseks ning tänavune on lähim alates 1623. aastast. Ühenduse lähimal hetkel paistavad planeedid teineteisest vaid 6 kaareminuti kaugusel, mis on umbes 1/5 täiskuu läbimõõdust ning piisavalt lähedal, et paista korraga enamike teleskoopide vaateväljas kuni umbes 150 kordse suurenduseni.

21. detsembri vaatlusõhtu toimub kell 16-19. Haruldast taevanähtust saab vaadelda AHHAA teleskoopidega. Paraku on vaatlusaken üpris lühike – alates kella 16-st on taevas piisavalt hämar, et saab vaatlemisega alustada ning umbes kell 17.15 loojuvad mõlemad planeedid. Hiljem saabujad saavad vaadelda teisi samal õhtul paistvaid taevakehasid: kasvavat poolkuud ning punast planeeti Marssi.

Vaatlusõhtul on võimalik nutitelefonide ja muude pildistavate aparaatidega teleskoobi vahendusel pilti teha. Peegelkaamerate omanikud saavad kaamerad otse teleskoobi külge kinnitada ja omal käel tõelist astrofotograafiat proovida, teistel sõltub pildikvaliteet stabiilsest käest.

Osalemine tasuta.
Sissepääs keskuse fuajee kaudu, lisainfot saab küsida kassast.

NB! Vaatlus toimub vaid selge ilmaga. Katusel on jahe (ja võib olla tuuline), riietu vastavalt.


Tagasi
Kasutame küpsiseid. Selge!