Planetaarium


Juba kaugelt paistab silma suur hõbedane kera meie maja katusel - seal asub AHHAA täissfääriline planetaarium. See tähendab, et näha on umbes 10 miljonit tähte nii pea kohal kui ka kõikjal meie ümber - kaasa arvatud jalgade all.

Meie planetaariumi optilise projektori autor on Jaapani leiutaja Takayuki Ohira. Projektori nimi on Megastar ning selle seeroa projektorid on kantud Guinnessi rekordite raamatusse kui maailma kõige täherikkamad. AHHAA teaduskeskus kasutab projektorit Megastar IIA. Vaata lähemalt Megastari kodulehelt.

Digitaalne projektsioonisüsteem Uniview pärineb Rootsi firmalt Sciss AB ning see võimaldab külastajatel virtuaalses kosmoselaevas lennata ringi kogu teadaoleva Universumi piires.

Meie planetaariumi sisemust näeb Reporteri uudisloos ning planetaariumi esimesest tegutsemisaastast saab vaadata AHHAA planetaristi Margus Aru videoloengut.

Piletid

planetaariumipilet 5 €
planetaariumipilet (veebist ostes) 4 € 
perepilet + planetaariumipiletid perele 49 €

Planetaariumietendused toimuvad iga päev tavaliselt alates kella 11st hommikul kuni õhtul 18ni. Etendus kestab veidi alla poole tunni.

Planetaariumipiletiga perepileteid müüme siis, kui samaks päevaks planetaariumis vabu kohti on. Planetaariumipileti saavad soovi korral kõik üle 5-aastased pereliikmed. NB! Planetaariumi vanusepiirang ei kehti kogupereetendusele "Lendame kosmosesse".

Broneerimine

AHHAA planetaariumis on 20 seljatoega istekohta + 5 lisakohta (istepatjadel).

Grupibroneeringud

Gruppidel palume broneerimiseks ühendust võtta telefoninumbril 515 6766 või e-posti aadressil tellimus@ahhaa.ee


NB! Juba broneerimise hetkel tuleb täpsustada, millist etendust ja millises keeles soovitakse!

Kassa kaudu grupikülastusi broneerida ei saa. Palume oma külastussoovist teada anda vähemalt 7 päeva enne soovitud aega (mais ja juunis vähemalt 14 päeva varem).


NB! Broneeringu esitamine ei ole tellimuse kinnitamine! Meie administraator vastab broneerimissoovile ning kas kinnitab selle või pakub lahendusi sobivate alternatiivide leidmiseks, kui valitud ajal ei ole võimalik teie gruppi vastu võtta.


Üksikkülastajate piletid

Vabade kohtade olemasolul saab planetaariumipileteid AHHAA e-piletimüügi keskkonnast osta kuni 7 päeva enne külastust.

NB! Palume tähelepanu pöörata planetaariumietenduste läbiviimise keelele (eesti/inglise/vene/läti) ja pealkirjale. Kõige ajakohasema info etenduste kohta saab keskuse kassast. Mõnel üksikul juhul võib algselt välja kuulutatud info muutuda.


Hinnad ja reeglid
  • AHHAA kassast ostetud planetaariumipilet maksab 5 €  või 4 € (veebist ostetuna). 
  • Planetaariumipiletiga perepileteid müüme siis, kui planetaariumis samal päeval vabu kohti on. Planetaariumipileti saavad soovi korral kõik üle 5-aastased pereliikmed. 
  • NB! Planetaariumisse pääsevad külastajad alates 5. eluaastast. Nooremad külastajad pääsevad ainult kogupereetendusele "Lendame kosmosesse" (vt täpsemat infot allpool)
  • Koolieelikutele on planetaariumipilet tasuta juhul, kui nad istuvad etenduse ajal saatja süles. Kui koolieelik soovib istuda eraldi, siis tuleb talle osta pilet (ja sellisel juhul kehtivad planetaariumipileti tavahinnad).
  • Planetaristil on õigus etendust ja kaaskülastajaid häiriv külastaja seansilt välja saata. Häirijale piletiraha ei tagastata.


Planetaariumietendused AHHAAs

Pakume oma kosmosehuvilistele külastajatele nautimiseks viit erineva sisuga planetaariumietendust:

Lendame kosmosesse

AHHAA uhiuus lõbus kogupere-etendus viib meid sügisese tähistaeva alla. Hästi valgustatud linnaeluga harjunud olles on kerge meie kohal avanevat imelist taevalaotust mitte märgata. Mis on tähed? Kes mõtles välja tähtkujud? Kas Kuu on tõesti tehtud juustust ja kes on kuujänes? Neile ja paljudele teistele küsimustele tähtede ja planeetide kohta saabki nüüd vastused!

Sobiv igas vanuses külastajatele (sellest etendusest võivad osa võtta ka külastajad, kes on nooremad kui 5 aastat ja AHHAA teiste planetaariumietenduste jaoks veel pisut noored on)
Etendus on saadaval eesti, vene, inglise ja läti keeles.

Avastades Universumit

Kihutame kosmiliste maadeavastajate jälgedes läbi koduse Päikesesüsteemi kaugetesse kosmoseavarustesse, kust meieni jõudev info on vanem kui inimkond ise. Mõõtmatu taevalaotus meie peade kohal on meid aegade algusest korraga nii hirmutanud kui inspireerinud. Inimtsivilisatsiooni ja astronoomia areng on sageli käinud käsikäes, alates esimestest teleskoobivaatlustest (ja avastusest, kui palju põnevat meie Maad ümbritseb) kuni tänase päevani, kus paljude igapäevaste tehnikavidinate alged pärinevad külma sõja aegsest kosmosevõidujooksust.

Lõpetuseks mõtiskleme veidi selle üle, kuidas võib välja näha kosmoseuuringute tulevik, nüüd kus satelliite ja rakette suudavad lennutada juba erafirmad ja Eesti-suurused väikeriigid.

Sobiv külastajatele alates 12. eluaastast.
Etendus on saadaval eesti, vene, inglise ja läti keeles.

UUENDATUD! Kohtumine Loojaga

Kas sa teadsid, et Eesti kui kosmoseriigi lugu algab juba ammu enne ESTCube'i? Tule, vaata ja kuula jutustust Eesti astronoomiast ja Tartu teadlaste panusest Universumi ehituse ja evolutsiooni tundmaõppimisel: alustades tähtede kauguste mõõtmistest 19. sajandil kuni tänapäevase kosmoloogiani välja. Saame teada, kuidas avastati tumeaine ja Universumi kärjetaoline struktuur ning milline on eestlaste roll selles 20. sajandi ühes suuremas avastuses.

Etendus on sobiv gümnaasiumiõpilastele ja täiskasvanuile; soovitame välis- ja konverentsikülalistele Tartut tutvustava materjalina.  
Etendus on broneeritud gruppidele saadaval eesti ja inglise keeles.


Võidujooks kosmosesse - HETKEL UUENDAMISEL

Tule ja tutvu lähemalt kosmosetehnika ajalooga! Saame teada, kuidas kosmose vallutamine üldse algas ning millised olid maailma esimesed tehiskaaslased. Suundume ise astronautidena maailmaruumi, esmalt avastama Kuud, seejärel külastama planeete ja vaatama, kuidas neid kosmoseaparaatidega uuritakse. Lisaks saame teada, mis on kosmoseteleskoobid ja orbitaaljaamad.

Sobiv alates 10. eluaastast.
Etendus on broneeritud gruppidele saadaval eesti, inglise, vene ja läti keeles. NB! Valitud keele peab täpsustama juba broneerimisel!


LIVE-etendus: Teekond läbi Universumi

Rännakem koos läbi Universumi sügavuste meie praeguste teadmiste piirile. Alustame oma koduplaneedilt, Maalt, külastame mitmeid teisi päikesesüsteemi planeete, seejärel lendame edasi lugematu arvu tähtede keskele, imetleme Linnuteed ja teisi galaktikaid ning rändame kuni nähtava Universumi servani. Tagasiteel külastame ka Maa orbiidil tegutsevat Rahvusvahelist kosmosejaama (ISS-i).


Live-etenduse viib algusest lõpuni läbi planetarist ise ning etenduse sisu saab kohandada publiku eelistuste ja soovidega. Tavaline live-etendus sisaldab lühikest ülevaadet öisest tähistaevast, reisi läbi päikesesüsteemi ning Linnutee galaktika ja laiema Universumi tutvustust.

AHHAA planetaristid oskavad etendusi läbi viia eesti ja inglise keeles, kuid igal konkreetsel päeval sõltuvad saadaolevad keeled tööl olevast planetaristist. Seetõttu ei pruugi pileteid broneerides igal päeval kõik keeled saadaval olla

AHHAA täispuhutav planetaarium Starlab

Kosmosepäevadel ja teistel eriüritustel toome välja ka AHHAA täispuhutava planetaariumi!

Starlabis toimuvatel etendustel räägitakse ja näidatakse, milline on tähistaevas eri aastaaegadel ja laiuskraadidel. Samuti tuleb juttu eri rahvaste tähtkujudest ja nende taga olevast mütoloogiast ning näidatakse, kus taevas milliseid tähtkujusid leida võib.


Starlab'i planetaariumietendusi saab ka tellida! Hinnad algavad 360 eurost ning sisaldavad kaht etendust. Loe lähemalt siit.