Teadusteater


Meie teadusteatri etendused on vaatemängulised, kuid samas õpetlikud. Teeme efektseid katseid ning selgitame lihsalt ära, kuidas loodusseadused toimivad.

Etendused toimuvad AHHAA teadusteatri saalis iga päev. Üks etendus kestab 35-45 minutit ning etendusele mahub kuni 70 inimest. Täpset ajakava saab jälgida keskuse fuajees asuvatelt ekraanidelt või AHHAA kodulehe avalehelt. 

Etendused on kõigile AHHAA majapileti omanikele tasuta

Teadusteatri etendusi saab AHHAA teadusteatrite saali ka ise tellida. Allpool on kirjas, milliseid etendusi on võimalik tellida ning milliseid  etendusi on praegu võimalik näha veel ainult keskuses kohapeal.


AHHAA teadusteatrit toetab AGA Eesti AS

AHHAA teadusteatri etendused

TELLITAVAD ETENDUSED

Allpool loetletud etendusi on võimalik näha igapäevaselt AHHAAs (täpsemat etenduste kava konkreetsel päeval vaata meie kodulehe pealehelt www.ahhaa.ee) ning lisaks tellida neid oma seltskonnale AHHAA teadusteatrite saali või enda soovitud asukohta. Vaata täpsemat tellimisinfot ja hinnakirja SIIT

UUS! 1. Ahhaa, vastu taevast!

Meie kõige lennukamas teatris vaatame, kuidas on raketiteadus läbi ajaloo arenenud. Lennutame erinevat tüüpi rakette (üks neist on ka eriti nunnu!) ja uurime, milline on raketile sobiv kütus.

2. Ahhaa, kõlab hästi!

Me kuuleme kogu aeg erinevaid helisid ja hääli (ja teeme neid ise ka), aga kuidas helid üldse tekivad? Miks on mõnedel inimestel madalam ja teistel kõrgem hääl? Kas hääle abil saab päriselt klaasi purustada? Kuidas metallist lauajalad laulma panna? Tere tulemast hertside, detsibellide ja helilainete maailma! Kõlab hästi, kas pole?


3. Särisev elekter


Võtame luubi alla salakavala elektri, mis meid kõiki ümbritseb. Alustame staatilisest elektrist, jõuame mänguliselt tehnikaimedeni ja sealt ohutust puudutavate küsimusteni. Mida teha, kui äikeselise ilmaga juuksed püsti tõusma kipuvad? Miks on juhtmetele vaja isoleerkihti ja kas inimest on võimalik kasutada juhtmena? Kõik need ja paljud teisedki vastused leiame üheskoos just Ahhaa elektriteemalises teadusteatris!

4. Appi, matemaatika!

Kui väga me ka ei tahaks, ei saa me eitada matemaatika tähtsust. Matemaatika kui süsteem on elegantne, põhjalik ja tihti isegi ilus. Küll aga puudub sellel esmapilgul käega katsutav komponent. Selles teadusteatris uurimegi, mis see matemaatika siiski on ning kui erinevates eluvaldkondades see meile ootamatult ja täiesti üllataval kombel appi tuleb!

Etendus on soovitatav alates 12. eluaastast!

5. Põlemise keemia

Põlemine on inimkonna jaoks väga tähtis protsess - tänu sellele saame sõita autoga, talvel toa soojaks kütta ja palju muud. Kas tead, mis on põlemine, ja mida on selleks vaja? Kas tead, kuidas panna kütust kiiremini põlema? Millised materjalid põlevad, millised mitte? Need ja veel mitmed küsimused leiavad vastuse just selles teatris. Näitame tulevihma, vedelat hapnikku, palju ägedaid leeke ja, mis kõige tähtsam, pauku saab ka! Tulised elamusi!

6. Värviline keemia

Mis on keemiline reaktsioon ning kas seda saab mõjutada. Mida teevad indikaator ja katalüsaator? Mida tähendab kemoluminesents? Eelnimetatud keerulised sõnad ja mõisted ajavad keele sõlme? Pole hullu, antud teater räägib need mõisted lihtsaks ja lõbusaks ning vastab läbi värviliste katsete kõigile eelnimetatud küsimustele!


7. Vee võlud

Esimese asjana teeme kohe selgeks, kuidas vesi tekkis! Loomulikult ei piirdu me üksnes teooriaga ning teatri alguses sünteesime ka ise vett. Üheskoos uurime lähemalt vee olekuid ja põhiomadusi ning küllaltki vesist teemat arvestades näeb antud teatris ka üllatavalt palju pauku ja tuld!

8. Imeline õhk

Oled sa kunagi mõelnud, mida sa igapäevaselt sisse hingad? Aga välja? Kas oled kunagi tundnud, et sind surub 17-tonnine õhumass või arutlenud, millest see õigupoolest tehtud on? Kas õhku on kuidagi võimalik veeldada ja nähtavaks teha? Nendele ja paljudele teistel küsimustele saad õhuteemalises teatris vastused, mis panevad su lausa õhku ahmima!

9. Koogist kakaks

Mis juhtub ühe koogiga, kui see ära süüa? Kuhu see kaob? Mis sellest saab? Selles teadusteatri etenduses piilume inimkeha sisse! Lustakate katsete abil saame teada, kuidas töötab meie seedeelundkond.


10. Aju paljaks!

See on teater, kus me kõik katsejänesed oleme! Uurime välja, kuidas me teame, et see, mida näeme on tõene? Kas me saame oma silmi usaldada? Mis juhtub meie ajus, kui kuuleme meeldivat meloodiat? Testime sinu tähelepanuvõimet, proovime sind illusioonide lõksu tõmmata ja vaatame, kui osav sa koordinatsiooniharjutustes oled. Kõik see toimub läbi mänguliste katsete, mis on head nii sinu meelele kui ka ajule.

11. Vinge muna

Selles kevadehõngulises teadusteatris teeme munadega uskumatuid trikke ning räägime muna imelistest omadustest. Kõnnime tooreste munade peal ning vaatame, mis juhtub siis, kui muna mikrolaineahju panna (ära seda kodus järele proovi!). Lisaks jagame kasulikke nippe munakoksimise võistluseks ja juhuks, kui tahad päästa toorest kukkuvat muna katkiminekust.12. Ahhaa, teeb külma

Selles talvehõngulises teadusteatris vaatame, kuidas tekitada talvetunnet ka siis, kui õues parasjagu lund ei ole. Valmistame lund, kasvatame välkkiirelt kristalle, teeme talvele omaseid jõulukaunistusi ja viime temperatuuri kuni -196 kraadini. Meie teadusteatri tegija oskab ka päevasel ajal karge tähistaeva koos virmaliste ja tähtedega välja võluda. Tere tulemast talve võlumaale!


13. Päkapiku jõulueksam  

Kas tead, millised oskused ja teadmised peavad ühel päris päkapikul olema? Iga päkapikk oskab kinke võimalikult tihedalt pakkida ja tal peab olema täpne bioloogiline kell. Päkapikk tunneb ka lume saladusi, oskab mängida peitust ning piiluda maagilisest mullist lapsi. Loomulikult tunneb ta ka jõulumuusikat ning teeb talisporti. Peale selle on päkapikk maailma parim tuledega kaunistaja ning seda isegi siis, kui tal elektrit pole. Lõpuks oskab ta ilutulestikku teha ning raketimootoriga ära lennata. Sinul on võimalus teda eksami sooritamisel aidata ning vaadata, kas temast võiks saada päris päkapikk.

14. Efektne vahepala

Sellel etendusel näitame parimaid palasid kõigist meie etendustest. Näha saab näiteks müstilisi värvusreaktsioone, udupahvakaid, ilutulestikku ja plahvatusi. Seda kõike informatiivses aga lõbusas võtmes! Teadusteateri pikkus varieerub 15 minutist kuni 45 minutini, vastavalt tellija soovile.

15. Eksklusiivne teadusshow

NB! Teatri sisu on uuenemisel ja seda ei saa praegu tellida

NB! Ainult eriüritustele. Hind 500 € (AHHAAs) ja alates 1500 € (mujal)

Teadusshow nihutab teadusteatri piire! Läbi viidavad katsed on disainitud selliselt, et need oleksid võimalikult grandioossed ja meeldejäävad. Sealjuures on tegu meie ainsa teadusteatri etendusega, kus publiku keeleoskus ei mängi rolli, sest teksti asemel saadab katseid meeleolukas muusika. 

Etenduse pikkus on umbkaudu 10 minutit ning seda saab tellida eriüritustele nii AHHAA tehnoloogiasaali kui ka teistesse kohtadesse.

AVALIKUD ETENDUSED, MIDA VÕIB NÄHA AHHAAS KOHAPEAL


Järgnevaid etendusi ette tellida veel ei saa, küll aga võib neid aeg-ajalt näha AHHAA keskuses kohapeal. Hoia meie kaval silm peal!

1. Meeletu keemia

Mis on see keemia, millest kõik räägivad? Selles teadusteatris näitame, et keeruliste valemite taga on tegelikult igapäevaelusituatsioonid. Uurime koos välja, miks on oluline tolmu pühkida ja kuidas looduses ellu jääda. Ja et lisada veelgi põnevust, paljastame Hollywoodi filmide saladusi ja teeme järele mõne Harry Potteri triki. Ja seda kõike läbi salapärase tule ja värvide maailma.

2. Avasta valgus

Etendus on valminud rahvusvahelise valguse aasta (2015) puhul.

Tule ja avasta valguse olemus! Üheskoos uurime, millest valgus koosneb ja kuidas me seda üldse näha saame. Lisaks nähtavale valgusele, teeme katseid ka valgusega, mida silmaga näha ei ole. Ja kõige lõpuks paneme valguse võimsuse proovile!

3. Ahhaa, päästab päeva

Keegi ei taha kuulata, mida ta teha tohib või ei tohi. "Ole ettevaatlik, kui pannkooke teed...". "Ära mitte mingil juhul põlevat õli veega kustutama hakka...". Teeme KÕIK VEAD sinu eest ära, et sa neid ise tegema ei hakkaks!

4. Liiklusteater "Ahhaa, ettevaatust, auto!"

See on hoogne etendus sellest, kuidas on seotud teadus ja liiklusohutus. Palju kasulikke teadmisi nii jalakäijale, kui ka autojuhile ja kõike seda muidugi AHHAAle omases ootamatus ja humoorikas vormis.

See etendus on just teile, kui soovite näha:

  • kuidas töötab turvapadi,
  • miks on vaja kinnitada turvavöö ja
  • mis mõte on kiivril?

Vaata Reporteri uudisklippi meie etendusest. Etenduse valmimist toetasid Politsei- ja Piirivalveameti Põhja prefektuur, Tallinna Sotsiaal- ja Tervishoiuamet, Tallinna Transpordiamet ja Maanteeamet.

Raske valida?

Kui soovid AHHAA teadusteatri etenduse tellida, aga täpse valiku tegemine tundub pisut keeruline, siis oleme meeleldi nõus etenduse (ja täpsema kava) osas nõu andma ning soovitusi jagama. Täpsem info e-posti aadressil tellimus@ahhaa.ee või telefonil 515 6766.