Töötoad


AHHAA töötoad on mõeldud nii suurtele kui ka väikestele, kes tahavad midagi uut õppida ja oma kätega meisterdada.

Ühte töötuppa mahub kuni 30 inimest ning olenevalt osalejate usinusest kestab see enamasti mitte rohkem kui 45 minutit. Iga päev viime Tartu keskuses läbi mitu töötuba ning nendes osalemine on tavakülastajale tasuta (ettetellitud gruppidele lisatasu eest).

Avalikud (s.t. üksikkülastajatele avatud, mitte gruppide poolt broneeritud) töötoad toimuvad vastavalt võimalusele: iga päev on vähemalt üks töötuba, kuhu saab ise registreeruda ja mis toimub giidi poolt määratud keeles. Töötoa läbiviimise keel(ed) on kirjas ka registreerimistahvlil. 

NB! AHHAA ei garanteeri vabade kohtade olemasolu suure külastajate arvuga päevadel.


Töötubade programm AHHAA pealehel täpsustub igapäevaselt. Juhime tähelepanu asjaolule, et programm võib päeva jooksul muutuda ning kõige täpsemat infot kava kohta saab AHHAA kassast (tel. 745 6789).

NB! Iga töötoa juures oleme välja toonud osalejate vanuse alampiiri ning soovitatava vanuse. Lastel, kes on alampiirist vanemad, ent soovitatavast vanusest nooremad, võib töötoas iseseisvalt hakkama saamine pisut keeruline olla, mistõttu soovitame neil töötoas osaleda koos vanema saatjaga, kes neid vajadusel abistada ja juhendada saaksid.


NB! Grupi poolt ette tellitud töötoas peab osalema minimaalselt 10 inimest. Reegel kehtib ka siis, kui tellitakse rohkem kui üks töötuba. Töötuba/töötoad tuleb broneerida vähemalt 7 päeva enne soovitud aega. Loe lisa tellimisinfo leheküljelt.

Tellitavad töötoad


Järgnevaid töötube on võimalik oma grupile tellida ning neid viiakse AHHAAs läbi ka jooksvalt.

1. Jäätiselabor

Jäätiselaboris saame teada, kust on pärit praeguseks väga populaarne magustoit ja kuidas seda vanasti valmistati. Juttu tuleb ka tänapäevasest jäätisest ja muidugi valmistame mõnusat külma maiust ka ise! 


Töötuba toetab Balbiino.

Grupi suurus on kuni 25 inimest, töötuba kestab 45-60 minutit, soovitame alates 5. eluaastast.

 

2. Kofeiinikristallid

Kas tead miks kohvi ja energiajoogid erguks teevad? Kui palju kofeiini võib inimene päevas tarbida? Miks on olemas kofeiinitabletid ja mis nendes peale kofeiini veel sisaldub? Miks pannakse tablettidesse ka muid aineid ja kas ning kuidas need mõjuvad? Nendele ja paljudele muudele küsimustele leiad vastuse siin töötoas.

Grupi suurus on kuni 25 inimest, töötuba kestab kuni 45 minutit, soovitame alates 12. eluaastast.


3. Kapsakeemia

Kas sina tead, mis asi on indikaator ja milleks seda kasutatakse? Kas indikaatorit saab teha ka mõnest käepärasest vahendist – näiteks täiesti tavalisest kapsast? Mis vahe on alusel ja happel ning miks kõik need teadmised meile vajalikud on? Just seda saad teada meie töötoas!

Grupi suurus on 10-25 inimest, soovitame alates 10. eluaastast

4. Seebilabor

Meid ümbritsevad seebid, šampoonid, pesupulbrid jne. Kuidas nad kõik toimivad? Sukeldume üheskoos seebikeemia salapärasesse ja esmapilgul segasena paistvasse maailma. Arutleme, miks mullide puhumiseks veele seepi peab lisama ning uurime, kuidas vanasti kodus ise seepi tehti. Avastusretke aitab nauditavaks muuta seebimassist seebile lisatav aroom. Muuseas, kas tead, kuidas me lõhnu tunneme? Kõige lõpuks teeme ka ise vahutavat ja hästi lõhnavat seepi!

Grupi suurus on 10-25 inimest, töötuba kestab 45-60 minutit
Vanuse alampiir 5 a, soovitame alates 9. eluaastast

5. Operatsioon "Silm"

Kas sa teadsid, et kõik piraadid ei kandnudki silmaklappi ainult puuduva nägemiselundi varjamiseks? Saades aru, et silm vajab ereda valguse käest pimedasse sattumisel mõningast kohanemisaega, kasutasid mereröövlid klappe tihti hoopis selleks, et hoida ühte silma pimedas juhuks, kui tuli vajadus kiirelt hämarast laeva allosast midagi üles leida.

Töötoas saad teada, kuidas töötavad meie silmad, kellel on maailma kõige suurem silm ning muud põnevat silmade ja nägemismeele kohta. Lisaks saad kontrollida, kui kindlalt hoiab sinu käsi skalpelli silma lahates.

Töötuba toetab Rakvere Lihakombinaat

Grupi suurus on 10-25 inimest, töötuba kestab 45 minutit
Vanuse alampiir 10 a, soovitame alates 10. eluaastast

6. CSI: DNA eraldamine

DNA on nagu retsept, mis sisaldab kogu vajalikku informatsiooni selle kohta, missugused me välja nägema peaksime – meie juuksed, silmad, nina ning isegi aju. Kõikidel elusolenditel on DNA – nii loomadel kui ka taimedel ning me oleme kõik oma geneetilise materjali poolest nendega mingil määral sarnased. Kumma DNA on meile lähedasem – banaani või sääse oma? CSI: DNA eraldamise laboris saad katsetada omaenese rakkudest pärilikkusaine eraldamist, näha oma silmaga DNA-d ning soovi korral oma katsetulemuse ka koju kaasa võtta!

Grupi suurus on 10-25 inimest, töötuba kestab 30 minutit
Vanuse alampiir 7 a, soovitame alates 10. eluaastast

7. Šokolaadilabor

Saa osa šokolaadi värvikast ajaloost ning tutvu selle suurepärase maiustuse koostisosade ja valmistamise saladustega. Lisaks on sul harukordne võimalus ise valmistada ja maitsta kõige ehedamat, taevalikku naudingut pakkuvat šokolaadi!

Töötuba toetab Kalev.

Grupi suurus on 10-25 inimest, töötuba kestab 45 minutit
Vanuse alampiir 5 a, soovitame alates 7. eluaastast

8. Limonatoorium

Millal valmistati esimene karastusjook? Miks tekivad limonaadi sees mullid? Mis toimub limonaaditehases? Selles kihisevas töötoas kergitatakse saladuseloor limonaadi ajaloolt, arvutatakse välja, palju on limonaadis suhkrut ja tehakse kindlaks selle mullitava joogi täpne koostis. Ning loomulikult tehakse ka päris limonaadi!

Töötuba toetab A. le Coq Tartu Õlletehas

Grupi suurus on 10-25 inimest, töötuba kestab 45 minutit
Vanuse alampiir 4a, soovitame alates 7. eluaastast

Avalikud töötoad, mis toimuvad AHHAAs kohapeal


NB! Järgnevaid töötube ei saa tellida
Neid viiakse AHHAAs läbi avalike töötubadena, millest saavad osa võtta keskusepileti omanikud.

1. Koduplanetaarium

Inimesed on alati tähistaevast imetlenud ja arutlenud seal nähtava üle. Millised tähed meile pimedas öötaevas paistavad ja kuidas neist aru saada? Selles töötoas saad oma näpuosavust rakendades valmistada endale lihtsa planetaariumi, millega on väikeses pimedas ruumis võimalik tähistaeva kujutist tekitada.

Grupi suurus on kuni 20 inimest, töötuba kestab kuni 45-60 minutit, soovitame alates 10. eluaastast.


2. Appi, upun! 

Kas sina tead, kuidas käituda ohutult vee ääres, vees ja vee peal? Töötoas arutleme veeohutuse teemadel ning tutvume veepääste vahenditega. Praktilise osa viime läbi spetsiaalses päästesimulaatoris, kus huvilised saavad proovida, kui keeruline on välja pääseda 2m sügavusest pallimerest.


Grupi suurus on kuni 15 inimest, töötuba kestab kuni 60 minutit, soovitame alates 10. eluaastast.


3. Pepperi kummitus

Mida tähendab holograafia? Kuidas luua illusioon, et kujutis hõljub õhus? Selles töötoas saame vastused nendele küsimustele ja ehitame ise seadeldise, millega saab ekraani kohale kujutise tekitada.

Grupi suurus on kuni 25 inimest, töötuba kestab 30 minutit, soovitame alates 8. eluaastast.


4. Hambaharjarobot 

Selles töötas saad ehitada hambaharjast vibromootori abil liikuva seadme. Optimeerides mootori ja harjaste asukohta, saab muuta seadme liikumissuunda. Kas sellisest robotist võiks abi olla toa koristamisel? 

Grupi suurus on kuni 25 inimest, töötuba kestab 30 minutit, soovitame alates 8. eluaastast.


5. Periskoop 

Mis asi see periskoop veel on? Kus seda kasutatakse ja mida sellega teha saab? Selles töötoas saame vastuse nendele küsimustele ja meisterdame kahe peegliga nurga taha piilumise vahendi ja selgitame välja, kuidas see töötab. 

Grupi suurus on kuni 25 inimest, töötuba kestab 30 minutit, soovitame alates 6. eluaastast.