Tartu AHHAA külastajad saavad teaduskeskuse elusaalis oma silmaga jälgida, kuidas tibupojad kooruvad munast.

AHHAA keskuse elusaalis paiknev tibula koosneb kahest osast: inkubaatori- ja kasvatusosast. Inkubaatorisse, kus toimub tibude koorumine, pannakse iga päev tavaliselt kolm muna, mida on enne ligi 20 päeva labori haudekapis 38-kraadises soojas ja niiskes õhus hoitud ning riiulitel kiigutatud.

Erilised haudemunad

Haudemunad, millest tibud kooruvad, tulevad AHHAA-sse Talleggist kaks korda kuus spetsiaalses termokastis, sest tavalistest poemunadest tibusid ei tule. Munad säilitatakse veinikülmkapis, mis on tavakülmikust soojema sisetemperatuuriga. Haudemuna on vaja hoida stabiilselt 15-16 kraadi juures.

Tibude haudumisprotsess kestab 21 päeva. Muna muutub haudeperioodil järjest kergemaks. Kui võrrelda näiteks muna, mis on 2 või 19 päeva haudunud, siis on viimane 11% kergem. Enne koorumist on võimalik tibuloote arengut jälgida ovoskoobi abil, mis valgustab muna ja siis on läbi koore näha, kuidas tibupoeg muna sees areneb.

Öised koorujad

Tublimad sulepallid kooruvad 15 minutit, teistel kulub munakoorest välja tulemiseks pool päeva või isegi kauem. Tibupojad kooruvad peamiselt öösel, kuid mõned tulevad munast välja ka päevavalgel. Tibudel on nokal kühm, millega nad saavad kergelt munakoore purustada.

Tibupoja sündimisest teavitatakse kõiki teaduskeskuse külastajaid valjuhääldi kaudu ja nii saavad kõik AHHAA majas olijad osa sulepalli sündimise imest. Kui tibu on koorunud, siis toibub ja kuivab ta mõned tunnid inkubaatoris. Hiljem lastakse ta teiste tibupoegade juurde kõrvalkambrisse ehk kasvatusosasse.

Elujõudu täis

Pärast koorumist ei vaja tibupoeg tegelikult juua ega süüa kuni kolm päeva, sest neil on kaasas tugev toitainetevaru. Hiljem vajavad broilerihakatised juba palju toitu. Tibusid toidetakse spetsiaalse tibutoiduga, mis sisaldab palju valke, mineraalaineid ja teisi toitaineid.

Paaripäevasel tibul on juba tiivaotstes näha pärissulgi, mille järgi on võimalik teada saada, mis värvi kana temast kasvab. Teaduskeskuses olevad kohevad sulepallid viiakse hiljem Lõuna-Eesti taludesse. Vahel on teaduskeskuse tibulas lisaks tibupoegadele võimalik jälgida ka vuttide koorumist, kes käituvad nagu metsalinnud.

AHHAA teaduskeskuse tibupojad on Rossi tõugu ja kuuluvad lihakanade ehk kanabroilerite hulka. Sellist tõugu kanadele on iseloomulik suur kasvukiirus ja eluskaal, kiire sulestumine, väike söödakulu, head lihaomadused ja tugev elujõud.

AHHAA tibula eesmärgid:

  • näidata, kuidas koorub munast tibupoeg
  • näidata, kui habras on elu. Vastkoorunud tibud on nõrgad ja jäävad pidevalt magama
  • õpetada inimesi linde ja loomi armastama
  • panna teaduskeskuse külastajate silmad särama!
Tagasi
Kasutame küpsiseid. Selge!