Isetegijate laadal saab näha Eesti esimest robotite lahingut

Laupäeval, 20. mail toimub Teaduskeskuses AHHAA isetegijate laat Tartu Mini Maker Faire, mille raames saab Eestis esmakordselt elada kaasa lahingurobotite võitlusele ehk Robolahingule. 

Laupäeval, 20. mail toimub Teaduskeskuses AHHAA isetegijate laat Tartu Mini Maker Faire, mille raames saab Eestis esmakordselt elada kaasa lahingurobotite võitlusele ehk Robolahingule. 

Helin Haga, Mini Maker Faire'i maaletooja ja 2016. Euroopa isetegijate nädala saadik rääkis, et robotivõitlust tutvustavad videod jäid oma vaatemängulisusega kohe silma, kui seekordseks isetegijate laadaks inspiratsiooni koguti.  

„Kuna robootika ja inseneeria sobituvad isetegijate laada ideega suurepäraselt, otsustasime ka ise robotite jõukatsumise korraldada ning võitluse nimeks sai „Robolahing“,“ selgitas ta.  

Lahingu käigus püüavad ise ehitatud robotid spetsiaalsel areenil üksteist kahjutuks teha, kasutades selleks relvi, mis võivad olla vägagi eriilmelised: alates löökriistadest ning lõpetades ketassaagide ja teravate lõikevahenditega.  

Haga tutvustas, et laupäeval astub teaduskeskuses lahingusse seitse robotitiimi, sealhulgas kaks AHHAA enda võistkonda. 

„Näiteks isetegijate laada korraldusnaiskond on esindatud lustaka väljanägemisega, aga väga võimsa robotiga, mille nimeks on „Malibu Barbie,“ selgitas Haga. 

Robolahing on osa samal päeval AHHAAs toimuvast isetegijate laadast Tartu Mini Maker Faire, mis leiab aset juba kolmandat korda. Haga lubab, et laadal võib kohata juba vanu tuttavaid, näiteks eelmise korra publiku lemmikut Sander Stroomi oma vineerseifidega või inseneri Anna, kel seekord kaasas tomatite etteistutamisseadmed, aga ka uusi tegijaid. 

„Muuhulgas saavad külastajad osaleda Eesti Lennuakadeemia sidetehnoloogia töötubades, katsetada Plotteri vanaaegset joonistamismasinat, uudistada, kuidas toimib isesoojenev ja –külmenev jope või külastada Merkuur OÜ ratastel töötube,“ rääkis ta.

 Tartu Mini Maker Faire avatakse kell 11.00 ning Robolahing saab alguse kell 13.00. Mõlemast sündmusest saab osa võtta Teaduskeskus AHHAA majapiletiga.