Koolid 1.-12. klass

Klassiga AHHAA külastamine on mõnus vaheldus. Eriti asja ette on väljasõit AHHAAsse siis, kui mõttes on klassiruumides õpetatut praktikas järele proovida.

Näiteks, mis on elekter ja kuidas siis õigupoolest pirn laes põlema läheb? Vahest on klassis edasiseks inspiratsiooniallikaks hoopis AHHAA limonaadivalmistaja tunnistus? Või, kui gümnasistidele jääb õpiku anatoomia veidi kuivaks ja igavaks, on klassireisil hea mõte proovida kätt seasilmade- või südame lahkamisega.

Õppereis AHHAAsse lummab paljusid. Ilmselt ei jäta ühtki õpilast külmaks teadmine, mismoodi see inimeseloom funktsioneerib. Kus asuvad tunded? Mõtted? Miks meil on refleksid ja kas süda tõesti on südamekujuline?

Klassiekskursioonid AHHAA töötubadesse annavad vastuse nendele ja paljudele teistele küsimustele.

Teadus ei pea olema igav. Ja see ei olegi! AHHAA eesmärk on kujundada teadmistepõhist mõtteviisi just läbi teadusmaailma ägeduse, põnevuse ja efektsete katsete, hoides sealjuures kätt siiski pulsil ka professionaalsusel.

Olgu laps 7- või 17-aastane – avastamisrõõmu jagub kõigile. Kes siis pauku ja nalja ei armastaks!? Kui tuled AHHAAsse klassiekskursioonile, siis koged, et lõbu ja teadmised käivad käsikäes.

Töötoad

Ahhaa, bakterid!

Proovi kätt tõelise mikrobioloogina! Iga töötoas osaleja saab testida enda valitud pindu veendumaks, kas ala on puhas või käib seal põnev mikroorganismide elu.
Vanusele 5+
40 min

Jäätiselabor

Uurime, kuidas valmib mõnus külm maius ja teeme ka ise jäätist. Lisaks saad teada, kust jäätis pärit on ja kuidas seda vanasti valmistati.

Vanusele 9+
45 min

Köögiviljakeemia

Millest saavad köögiviljad oma värvi? Kuidas neid värve viljadest eraldada? Keemialaboris vastame just sellistele põletavatele küsimustele! Lisaks mõnusale kõhutäiele pakuvad köögiviljad ka vahvaid katsevahendeid laborisse!
Vanusele 9+
40 min

Kofeiinikristallid

Töötoas eraldame kofeiinitablettidest kofeiini, loome kaunid kristallid ja imetleme neid läbi mikroskoobi.
Vanusele 12+
45 min

Lõhnade süntees

Mis on ühist kodukeemial ja kommidel? Uurime, millised kemikaalid panevad lõhnama nii puhastusvahendid kui ka kommid. Loome keemialaboris ise erinevaid lõhnaaineid.
Vanusele 14+
45 min

Limonatoorium

Kergitame saladuseloori limonaadi ajaloolt ja teeme ka päris Limpa limonaadi! Lisaks uurime, millal valmistati esimene karastusjook ja kuidas saavad mullid limonaadi sisse.
Vanusele 4+
45 min

Pildi ilmutamine

Reisime tagasi aega, kus ei olnud iPhone'i ja pildid ei tulnud printerist ning ilmutame pilte vanaaegse raua-sinitrükk tehnikaga. Räägime ka üldiselt fotograafia põnevast ajaloost ja ilmutamise protsessist tänapäeval. Kemikaalidega loodud sini-valge pildi saab igaüks kingituseks koju kaasa.
Vanusele 8+
40 min

Raketi lennutamine

Mis paneb raketid lendama? Milline peaks välja nägema üks hea rakett? Töötoas õpime, kuidas panna lihtsa vaevaga rakett õhku tõusma ja mida selleks täpsemalt vaja on. Disainime ise endale raketi ja lennutame seda võimalikult kõrgele!
Vanusele 8+
40 min

Seebilabor

Arutame, miks mullide saamiseks tuleb veele seepi lisada ja uurime, kuidas vanasti kodus seepi keedeti. Kõige lõpuks teeme ka ise vahutavat ja hästi lõhnavat seepi!
Vanusele 5+
45 min

Silma lahkamine

Saa teada, kuidas töötavad meie silmad ja kellel on maailma suurim silm. Lisaks saad kontrollida, kui kindlalt hoiab sinu käsi skalpelli silma lahates.
Vanusele 10+
45 min

Šokolaadilabor

Saa osa šokolaadi värvikast ajaloost ning tutvu selle maiuse koostisosade ja valmistamise saladustega. Lisaks saad ka ise valmistada ja maitsta kõige ehedamat, suussulavat šokolaadi!
Vanusele 5+
45 min

Planetaarium

LIVE: Teekond läbi universumi

Rändame koos läbi Universumi: alustame oma koduplaneedilt, Maalt, külastame mitmeid teisi päikesesüsteemi planeete, nende kaaslaseid ning inimeste loodud satelliite ja kosmosesonde.
Vanusele 5+
25 min

FILM: Satelix

Satelliidid on meiega alati – alates hommikul ärkamisest, teekonnast kooli, tööle või reisile ning ka siis kui peaksime õhtul peredega aega veetma. Need on meie ööune valvurid ning juhatavad meie autodele ja mobiiltelefonidele teed, võimaldavad ennustada ilma ning on loendamatutel muudel viisidel kasulikud.
Vanusele 10+
25 min

FILM: Võidujooks kosmosesse

„Võidujooks kosmosesse“ on esimene Eestis toodetud täiskuppel-planetaariumifilm, mis viib vaataja läbi inimkonna kosmoseajaloo algusaastate, kus tänase koostöö asemel toimus pingeline võidujooks USA ja NSVLi vahel, mille eesmärgiks nii riiklik propaganda kui ka tehnoloogiline üleolek.
Vanusele 14+
31 min

FILM: Varjatud universum

Planeedid, tähed ja kõik muu, mida näha ja katsuda saame, moodustab Universumist kõigest 5%. Millest koosneb ülejäänud 95%? Selles filmis uurime galaktikates leiduvat nähtamatut tumeainet, mis koos salapärase tumeda energiaga moodustavad 95% Universumist.

Vanusele 14+
25 min

PERE: Dinosaurused: ellujäämise lugu

Stella, nagu peaaegu kõik lapsed, on dinosaurustest vaimustunud. Ta teeb kooli jaoks ettekannet, mis räägib nende väljasuremisest. Kuu, tark ja maagiline õpetaja esitab paeluva küsimuse: mis siis, kui dinosaurused polegi täielikult välja surnud?

Vanusele 1+
28 min