Baltimaade lõbusaim teaduskeskus

Planeeri külastus
Avatud
24.02 avatud 10-17
10.04 avatud 10-17
01.05 avatud 10-17

E-N, P 10-19
R-L 10-20
Piletiinfo
õpilane11 €
koolieelik0 €
täispilet15 €
perepilet35 €
Võta ühendust
Kassa: +372 745 6789
Tellimused: +372 515 6766 (E-R 9-17)
E-post: ahhaa@ahhaa.ee

Programm

Näitused

Püsinäitus

Ahhaa, kuubis!

Astu imelisse matemaatikamaailma ja uuri, mis peitub numbrite ja salapäraste valemite taga!

Sissepääs majapiletiga.

AJUTINE NÄITUS Kuni 22. märts 2020

Ahhaa, teaduse tuum!

AHHAA uuel näitusel kohtub vingete eksponaatide tuumik päris tuumateadusega! Keeruta ennast oravarattas ja inimgüroskoobil ning uuri, kuidas CERNis maailma parimaid osakesi põrgatatakse.

Püsinäitus

Elusaal

Tutvu sipelgate ja tibude igapäevatoimetustega, uudista eksootilisi kalu ja merihobukesi, trüki veeprinteriga põnevaid mustreid ja tekita aurukeeriseid 

Sissepääs majapiletiga

Püsinäitus

Fuajee

Lisaks näitusesaalidele leiad hulgaliselt vahvaid eksponaate ka AHHAA fuajees. Seikle peegellabürindis, lahenda tähepuslesid ja teisi mõistatusi ja uuri ennast kõverpeeglitest!

Sissepääs majapiletiga

Ajutine näitus Kuni 31. detsember 2020

Tartu Ülikooli meditsiinikogud

Ainulaadne pilguheit inimese anatoomiale. Näitusel saab ülevaate kogu inimkehast ja vanim eksponaat on pärit lausa aastast 1803!

Sissepääs majapiletiga

Püsinäitus

Tehnoloogiasaal

Sõida jalgrattaga kõrgel saali kohal, tee endast lõhkeva õhupalliga pilti ja uuri kodumasinaid seestpoolt

Sissepääs majapiletiga

Midagi toimub kindlasti, aga täpsem info selgub nädal enne valitud kuupäeva.

Valitud päeval selliseid sündmusi ei toimu.

Planetaarium

Planetaarium

Avastades Universumit

Kihutame kosmiliste maadeavastajate jälgedes läbi koduse Päikesesüsteemi kaugetesse kosmoseavarustesse, kust meieni jõudev info on vanem kui inimkond ise.
25 min Vanusele 12 +

Etendusele pääseb alates 5. eluaastast!

Planetaarium

Kohtumine Loojaga

Vaata ja kuula jutustust Eesti astronoomiast ja Tartu teadlaste panusest : alustades tähtede kauguste mõõtmistest 19. sajandil kuni ESTCube'ni välja
25 min

Sobiv gümnaasiumiõpilastele ja täiskasvanuile

Planetaarium

Lendame kosmosesse

Lõbus kogupere-etendus viib meid sügisese tähistaeva alla. Kes mõtles välja tähtkujud ja kas Kuu on tõesti juustust tehtud?
25 min

Sobib kõigile

Uus!

Planetaarium

PERE: Päikesest kaugel: uue Maa otsingul

Uuel kogupere-etendusel uurime ja avastame kaugete tähtede taga eksoplaneete, mis võivad olla sarnased meie oma koduplaneediga! 
25 min

Sobib kõigile

Live-etendus

Teekond läbi Universumi

Rändame koos läbi Universumi: alates kodusest päikesesüsteemist kuni meie praeguste teadmiste piirile.
25 min Vanusele 5+

Etendusele pääseb alates 5. eluaastast!

Uus!

Planetaarium

Universumi fantoom: tumeaine otsinguil

Tumeaine on üks tänase kosmoloogia suurimaid mõistatusi ja keegi ei tea, millest see koosneda võiks.  Selle avastusretke käigus külastame maailma suurimat osakestekiirendit, otsime vaevumärgatavaid algosakesi endise kullakaevanduse tunnelites ning kogeme terve Universumi teket ja arengut.
27 min Vanusele 12+

Planetaarium

Võidujooks kosmosesse

Suundume ise astronautidena maailmaruumi: saame teada, kuidas algas kosmose vallutamine, külastame planeete ning vaatame, kuidas töötavad kosmoseteleskoobid ja orbitaaljaamad
25 min Vanusele 10+

Etendusele pääseb alates 5. eluaastast

Midagi toimub kindlasti, aga täpsem info selgub nädal enne valitud kuupäeva.

Valitud päeval selliseid sündmusi ei toimu.

Teadusteater

Teadusteater

Ahhaa, ettevaatust, auto!

Teadusteater

Ahhaa, kõlab hästi!

Me kuuleme kogu aeg erinevaid helisid ja hääli (ja teeme neid ise ka), aga kuidas helid üldse tekivad?

Teadusteater

Ahhaa, päästab päeva

Keegi ei taha kuulata, mida ta teha tohib või ei tohi. "Ole ettevaatlik, kui pannkooke teed...". "Ära mitte mingil juhul põlevat õli veega kustutama hakka...". Teeme KÕIK VEAD sinu eest ära, et sa neid ise tegema ei hakkaks!

Teadusteater

Ahhaa, teeb külma!

Talvehõngulises teadusteatris tekitame talvetunde ka siis, kui õues parasjagu lund ei ole. Valmistame lund, kasvatame välkkiirelt kristalle, teeme talvele omaseid jõulukaunistusi ja viime temperatuuri kuni -196 kraadini.
Uus!

Teadusteater

Ahhaa, vastu taevast!

Meie kõige lennukamas teatris vaatame, kuidas on raketiteadus läbi ajaloo arenenud. Lennutame erinevat tüüpi rakette (üks neist on ka eriti nunnu!) ja uurime, milline on raketile sobiv kütus.

Teadusteater

Aju paljaks!

Selles teatris oleme kõik katsejänesed! Kuidas me teame, et see, mida näeme on tõene? Kas me saame oma silmi usaldada? Mängulised katsed on head nii sinu meeltele kui ajule!

Teadusteater

Appi, matemaatika!

Matemaatika on elegantne, põhjalik ja tihti isegi ilus. Selles teadusteatris uurime, kui erinevates eluvaldkondades see meile ootamatult ja täiesti üllataval kombel appi tuleb!
Vanusele 12+

Teadusteater

Avasta valgus

Uurime, millest valgus koosneb ja kuidas me seda üldse näha saame. Lisaks nähtavale valgusele teeme katseid ka valgusega, mida silmaga näha ei ole.

Teadusteater

Efektne vahepala

Sellel etendusel näitame parimaid palasid kõigist meie etendustest. Näha saab näiteks müstilisi värvusreaktsioone, udupahvakaid, ilutulestikku ja plahvatusi. Seda kõike informatiivses aga lõbusas võtmes! Teadusteatri pikkus varieerub 15 minutist kuni 45 minutini, vastavalt tellija soovile.
15-45 min

Teadusteater

Imeline õhk

Oled sa kunagi mõelnud, mida sa igapäevaselt sisse hingad? Aga välja? Kas oled kunagi tundnud, et sind surub 17-tonnine õhumass või arutlenud, millest see õigupoolest tehtud on?

Teadusteater

Koogist kakaks

Piilume inimkeha sisse ja saame lustakate katsete abil teada, kuidas töötab meie seedeelundkond

Teadusteater

Meeletu keemia

Mis on see keemia, millest kõik räägivad? Näitame, et keeruliste valemite taga on tegelikult täiesti igapäevased olukorrad ja paljastame ka mõne Hollywoodi filmitriki!

Teadusteater

Päkapiku jõulueksam

Kas tead, millised oskused ja teadmised peavad ühel päris päkapikul olema? Sul on võimalus teda eksami sooritamisel aidata ning vaadata, kas temast võiks saada päris päkapikk.

Teadusteater

Põlemise keemia

Kas tead, mis on põlemine, ja mida on selleks vaja? Kuidas panna kütust kiiremini põlema? Millised materjalid põlevad, millised mitte?

Teadusteater

Särisev elekter

Võtame luubi alla salakavala elektri, mis meid kõiki ümbritseb. Alustame staatilisest elektrist, jõuame mänguliselt tehnikaimedeni ja sealt ohutust puudutavate küsimusteni.

Teadusteater

Vee võlud

Jõuame selgusele, kuidas vesi kunagi tekkis, teeme katseid vee olekutega ning uurime vee füüsikalisi omadusi.

Teadusteater

Vinge muna

Selles kevadehõngulises teadusteatris teeme munadega uskumatuid trikke ning räägime muna imelistest omadustest

Teadusteater

Värviline keemia

Mis on keemiline reaktsioon? Mida teevad indikaator ja katalüsaator? Mida tähendab kemoluminesents? Räägime keerulised mõisted lihtsaks ja lõbusaks!

Raske valida?

Kui soovid AHHAA teadusteatri etenduse tellida, aga täpse valiku tegemine tundub pisut keeruline, siis oleme meeleldi nõus etenduse (ja täpsema kava) osas nõu andma ning soovitusi jagama.

Täpsem info e-posti aadressil tellimus@ahhaa.ee või telefonil 515 6766.

Midagi toimub kindlasti, aga täpsem info selgub nädal enne valitud kuupäeva.

Valitud päeval selliseid sündmusi ei toimu.

Töötoad

Töötoad

Appi, upun!

Kas sina tead, kuidas käituda ohutult vee ääres, vees ja vee peal? Töötoas arutleme veeohutuse teemadel ning tutvume veepääste vahenditega. Töötoa lõpus saad spetsiaalses päästesimulaatoris proovida, kui keeruline on välja pääseda 2m sügavusest pallimerest.
60 min Vanusele 10+

Töötoad

DNA eraldamine

DNA on nagu retsept, mis sisaldab kogu vajalikku informatsiooni selle kohta, missugused me välja nägema peaksime.  Katseta omaenda rakkudest pärilikkusaine eraldamist, uuri oma silmaga DNA-d ning võta soovi korral katsetulemus koju kaasa!
30 min Vanusele 7+

Töötoad

Hambaharjarobot

Selles töötas saad ehitada hambaharjast vibromootori abil liikuva seadme. Optimeerides mootori ja harjaste asukohta, saab muuta seadme liikumissuunda. Huvitav, kas see robot tuba ka koristaks...?

30 min Vanusele 8+
Uus!

Töötoad

Jäätiselabor

Saame teada, kust on pärit praeguseks väga populaarne magustoit ja kuidas seda vanasti valmistati. Juttu tuleb ka tänapäevasest jäätisest ja muidugi valmistame mõnusat külma maiust ka ise!
45-60 min Vanusele 7+

Töötoad

Kapsakeemia

Kas sina tead, mis on indikaator ja milleks seda kasutatakse? Kas indikaatorit saab teha ka mõnest käepärasest vahendist – näiteks täiesti tavalisest kapsast? Mis vahe on alusel ja happel ning miks kõik need teadmised meile vajalikud on? Just seda saad teada meie töötoas!
45 min Vanusele 10+

Töötoad

Koduplanetaarium

Inimesed on alati tähistaevast imetlenud ja arutlenud seal nähtava üle. Millised tähed meile pimedas öötaevas paistavad ja kuidas neist aru saada? Selles töötoas saad oma näpuosavust rakendades valmistada endale lihtsa planetaariumi, millega on väikeses pimedas ruumis võimalik tähistaeva kujutist tekitada.
45-60 min Vanusele 10+

Töötoad

Kofeiinikristallid

Kas tead, miks kohv ja energiajoogid erguks teevad? Kui palju kofeiini võib inimene päevas tarbida? Miks on olemas kofeiinitabletid ja mis nendes peale kofeiini veel sisaldub? Miks pannakse tablettidesse ka muid aineid ja kas ning kuidas need mõjuvad? Selles töötoas saad teada.
kuni 45 min Vanusele 12+

Töötoad

Limonatoorium

Millal valmistati esimene karastusjook? Miks tekivad limonaadi sees mullid? Kergitatame saladuseloori limonaadi ajaloolt ja teeme ka ise päris limonaadi!
45 min Vanusele 4+

Töötoad

Operatsioon "Silm"

Saa teada, kuidas töötavad meie silmad, kellel on maailma kõige suurem silm ning muud põnevat silmade ja nägemismeele kohta. Lisaks saad kontrollida, kui kindlalt hoiab sinu käsi skalpelli silma lahates.
45 min Vanusele 10+

Töötoad

Pepperi kummitus

Mida tähendab holograafia? Kuidas luua illusioon, et kujutis hõljub õhus? Selles töötoas saame vastused nendele küsimustele ja ehitame ise seadeldise, millega saab ekraani kohale kujutise tekitada.
30 min Vanusele 8+

Töötoad

Periskoop

Mis see periskoop veel on? Kus seda kasutatakse ja mida sellega teha saab? Selles töötoas meisterdame kahe peegliga nurga taha piilumise vahendi ja uurime, kuidas see töötab.
30 min Vanusele 6+

Töötoad

Seebilabor

Sukeldume üheskoos seebikeemia salapärasesse ja esmapilgul segasena paistvasse maailma. Arutleme, miks mullide puhumiseks veele seepi peab lisama ning uurime, kuidas vanasti kodus ise seepi tehti. Kõige lõpuks teeme ka ise vahutavat ja hästi lõhnavat seepi!
45-60 min Vanusele 5+

Töötoad

Suur sula

Kas tead, miks talviti teedele liiva ja soola puistatakse? Kuidas saab kõige kiiremini jääd sulatada? Miks me kasutame talviti lukusula? Kuidas saab miski, mis ei ole soe, jääd sulatada?

~45 min Vanusele 8+

Töötoad

Talvine kreem

Kreeme, salve, geele ja losjoone tarvitati ilmselt esmalt ravieesmärgil ja neid segasid kokku apteekrid. Kosutavat talvekreemi valmistades tutvud pisut lähemalt salapärase apteegieluga!
30-45 min Vanusele 10+

Töötoad

Šokolaadilabor

Saa osa šokolaadi värvikast ajaloost ning tutvu selle suurepärase maiustuse koostisosade ja valmistamise saladustega. Lisaks on sul harukordne võimalus ise valmistada ja maitsta kõige ehedamat, suussulavat šokolaadi!
45 min Vanusele 5+

Midagi toimub kindlasti, aga täpsem info selgub nädal enne valitud kuupäeva.

Valitud päeval selliseid sündmusi ei toimu.

Eriüritused

Eriüritused Kuni 1. märts 2020

Ahhaa, vaheaeg on vahva!

22. veebruarist 1. märtsini ootab sind AHHAAs põnev bioloogia- ja anatoomiateemaline eriprogramm. Osavõtt keskusepiletiga
Uus!

Eriüritused Alates 26. veebruar 2020

Öölaager "Ahhaa, kus on meeled?"

Veebruari öölaagris katsetame AHHAA eksponaate ja programme erinevate meeltega: supleme pallimeres, trikitame teadusteatris (t)ajuga ja imetleme värvikirevat maailma
Vanusele 9-13

Midagi toimub kindlasti, aga täpsem info selgub nädal enne valitud kuupäeva.

Valitud päeval selliseid sündmusi ei toimu.

Vabandust, kava ei õnnestunud hetkel kuvada.

Kasutame küpsiseid. Selge!