Šokolaadilabor

Töötoad
Sissepääs keskusepiletiga,  v.a grupp
45 min
Vanusele 5+
Toimumisajad
Saa osa šokolaadi värvikast ajaloost ning tutvu selle maiuse koostisosade ja valmistamise saladustega. Lisaks saad ka ise valmistada ja maitsta kõige ehedamat, suussulavat šokolaadi!

NB! Töötuba on sobilik juba koolieelikutele! Tegevus ei ole ettetellitav.

Veel töötube

Ahhaa, bakterid!

Proovi kätt tõelise mikrobioloogina! Iga töötoas osaleja saab testida enda valitud pindu veendumaks, kas ala on puhas või käib seal põnev mikroorganismide elu.

NB!  Töötuba on sobilik juba koolieelikutele!

DNA eraldamine

Eralda enda rakkudest pärilikkusainet (DNA-d), uuri seda oma silmaga! DNA on nagu retsept, mis sisaldab kogu vajalikku infot selle kohta, millised me oleme ja välja näeme.

Ehitame katapuldi!

Pane proovile oma ehitusinseneri oskused ja ehita endale katapult, millega saab ka päriselt laskemoona heita!

Jäätiselabor

Uurime, kuidas valmib mõnus külm maius ja teeme ka ise jäätist. Lisaks saad teada, kust jäätis pärit on ja kuidas seda vanasti valmistati.

Köögiviljakeemia

Miks on köögiviljad erinevat värvi? Kuidas neid värve viljadest eraldada? Kuidas ma köögiviljadega keemiat teen?
Köögiviljakeemia töötoas vastame just sellistele põletavatele küsimustele!

NB! Töötuba on sobilik alates 3. klassist!

Koduplanetaarium

Inimesed on alati tähistaevast imetlenud ja arutlenud seal nähtava üle. Millised tähed meile pimedas öötaevas paistavad ja kuidas neist aru saada? Selles töötoas saad oma näpuosavust rakendades valmistada endale lihtsa planetaariumi, millega on väikeses pimedas ruumis võimalik tähistaeva kujutist tekitada.

Kofeiinikristallid

Töötoas eraldame kofeiinitablettidest kofeiini, loome kaunid kristallid ja imetleme neid läbi mikroskoobi.

NB! Töötuba on sobilik alates 5. klassist.

Kopsude lahkamine

Selles töötoas uurime kopse väga lähedalt ning õpime anatoomiat lahkamise käigus! Vaatame oma silmaga, kuidas kopsud välja näevad ja millistest osadest need koosnevad.

Lõhnade süntees

Mis on ühist kodukeemial ja kommidel? Uurime, millised kemikaalid panevad lõhnama nii puhastusvahendid kui ka kommid. Loome keemialaboris ise erinevaid lõhnaaineid.

NB! Töötuba on sobilik alates 8. klassist!

Limonatoorium

Kergitame saladuseloori limonaadi ajaloolt ja teeme ka päris Limpa limonaadi! Lisaks uurime, millal valmistati esimene karastusjook ja kuidas saavad mullid limonaadi sisse.

Mikroskoopia

Selles töötoas vaatame pisikesi elukaid väga lähedalt! Näeme oma silmaga, milline on putukate kehaehitus ja teeme selgeks, mis vahe on ämblikel ja putukatel. Lisaks arutame selle üle, miks paljud inimesed neid nii väikeseid loomi kardavad.

Mutrid-poldid selgeks

Me kõik teame lugusid poldist ja mutrist, kuid kuidas need tegelikult toimivad ja mis neil õigupoolest vahet on? Töötoas valmistame kõige noorematele erinevatest kinnitusvahenditest vahva võtmehoidja.

Paberist sild

Milline sild on kõige stabiilsem? Mis on Eesti pikim sild? Millist raskust suudab kanda paberist sild?

Pepperi kummitus

Mida tähendab holograafia? Kuidas luua illusioon, et kujutis hõljub õhus? Selles töötoas saame vastused nendele küsimustele ja ehitame ise seadeldise, millega saab ekraani kohale kujutise tekitada.

Pildi ilmutamine

Reisime tagasi aega, kus ei olnud iPhone'i ja pildid ei tulnud printerist ning ilmutame pilte vanaaegse raua-sinitrükk tehnikaga. Räägime ka üldiselt fotograafia põnevast ajaloost ja ilmutamise protsessist tänapäeval. Kemikaalidega loodud sini-valge pildi saab igaüks kingituseks koju kaasa.

NB!  Töötuba on sobilik alates 1. klassist.

Raketi lennutamine

Mis paneb raketid lendama? Milline peaks välja nägema üks hea rakett? Töötoas õpime, kuidas panna lihtsa vaevaga rakett õhku tõusma ja mida selleks täpsemalt vaja on. Disainime ise endale raketi ja lennutame seda võimalikult kõrgele!

NB! Töötuba on sobilik alates 2. klassist!

Südame lahkamine

Saa teada, mida süda üldse teeb, kas südant on võimalik asendada ning kuidas südant elustada. Lisaks saad kontrollida, kui kindlalt hoiab sinu käsi skalpelli südant lahates.

Süsihappegaasirakett

Mis on see reaktiivjõud, mis paneb raketid lendama? Kuidas saaksime kasutada süsihappegaasi, et rakette lennutada?

Seebilabor

Arutame, miks mullide saamiseks tuleb veele seepi lisada ja uurime, kuidas vanasti kodus seepi keedeti. Kõige lõpuks teeme ka ise vahutavat ja hästi lõhnavat seepi!

NB! Töötuba on sobilik juba koolieelikutele!

Silma lahkamine

Saa teada, kuidas töötavad meie silmad ja kellel on maailma suurim silm. Lisaks saad kontrollida, kui kindlalt hoiab sinu käsi skalpelli silma lahates.

NB! Töötuba on sobilik alates 5. klassist!

Stressist vabaks

Räägime, millised stressipalle ja näpuvidinaid on olemas ja miks nad nii populaarsed on. Iga osaleja saab endale töötoas valmistada meelepärase stressi leevendava vahendi.

Värvid lahku!

Mis juhtub, kui värvid hakkavad valguma, liikuma või koguni voolama? "Värvid lahku!" töötoas segunevad teadus ja looming. Avasta, kuidas lihtsatest joonistest saavad kaunid mustrid, kui vesi toob nähtavale peidetud värvimaailma. Värvid räägivad oma loo - tule ja lase end üllatada!